Czy czujecie, że ilość książek dla dzieci w waszym domu jest jakby nieco zbyt duża? Gdzie nie spojrzycie leżą stosiki, pięknych kolorowych publikacji, do których Wasze pociechy sięgają… lub nie…Przygotowałam dla Was mini poradnik, jak wprowadzić dobre chi do dziecięcego pokoju i uporządkować Waszą kolekcję książek, a może i stworzyć miejsce na nowe piękne książki?
Usuwanie nieporządku i porządkowanie tego, co chcemy zatrzymać skutecznie rozjaśnia chi w naszym domu. Zgodnie z zasadami Feng Shui gruntowne porządki to najlepszy środek antydepresyjny, ponieważ zastała i nieświeża energia przykleja się zwykle do rzeczy dłuższy czas nieruszanych, tworząc wokół nich ciężką i statyczną aurę.
Pobudzenie chi w przestrzeni mieszkalnej – polegające na dokonaniu zmian oraz na poruszeniu przedmiotów gromadzących się i nieruszanych przez dłuższy czas – zazwyczaj skutecznie mobilizuje chi mieszkańców, co objawia się łatwą do zaobserwowania, a czasem wręcz zdumiewającą poprawą ich samopoczucia. Pojawia się nastrój lekkości, jak po godzinnej gimnastyce.
Porządkowanie jest procesem zarówno fizycznym, jak i mentalnym, a przy tym znakomicie odpręża. Napełniając torby rzeczami do wyrzucenia, uwalniamy chi w otoczeniu podnosząc jednocześnie samych siebie na duchu. Kiedy kończymy pracę, przygnębienie ulatuje gdzieś przez okno i czujemy się psychicznie odnowieni.
To zdumiewające, jak wiele gromadzimy rupieci. Zbierają się one nieustannie w naszych domach i naszym życiu. W różnych miejscach pojawiają się, nie wiedzieć skąd, rozmaite przedmioty – małe, duże, śmieszne, użyteczne, a także zupełnie zbędne, irytujące i stresujące. Nieład w pokojach, bałagan w szafach, stosy papierów na biurkach -wszystko podświadomie męczy nas i denerwuje. Każdy sam rozstrzyga, co jest dla niego rupieciem, a co cenną wartością. Coś co dla jednej osoby bardzo wiele znaczy, dla kogoś innego nie znaczy absolutnie nic. A zatem odgracanie domu i życia polega na usuwaniu rzeczy i myśli, które nie mają dla nas osobiście żadnej wartości.
Wszystko, co daje nam radość, rozwesela lub inspiruje jest dla nas cenne, stanowi bowiem źródło podtrzymującej energii. Otaczanie się rzeczami, które kochamy i które mają dla nas znaczenie, zawsze nas wzmacnia. To co powoduje ból i cierpienie, wywołuje stresy, denerwuje, drażni, poniża lub odbiera poczucie wartości, przywołuje złe, traumatyczne wspomnienia lub po prostu niepotrzebnie obciąża i męczy umysł – nadaje się do wyrzucenia!Jeżeli więc coś nas zmęczyło lub straciło dla Nas znaczenie- powinniśmy to wyrzucić, sprzedać lub komuś ofiarować.
5 KROKÓW DO IDEALNEJ DZIECIĘCEJ PÓŁKI Z KSIĄŻKAMI
1. WYCIĄGNIJ NA ŚRODEK POKOJU WSZYSTKIE KSIĄŻKI TWOJEGO DZIECKA
2. WSPÓLNIE Z DZIECKIEM PRZEJRZYJCIE KSIĄŻKI – ZDECYDUJCIE, KTÓRE Z NICH KOCHA NAJBARDZIEJ I CHCE MIEĆ ZAWSZE POD RĘKĄ (ZA MŁODSZE DZIECKO TO WY MUSICIE ZDECYDOWAĆ)
3. NASTĘPNIE UKOCHANE KSIĄŻKI UPORZĄDKUJCIE TAK ABY:
dziecko miało do nich swobodny dostęp
były wciąż pod ręką
dziecko mogło ćwiczyć odkładanie rzeczy na miejsce
będą zachęcać do czytania
nie będą zagracać pokoju
będą stanowić dekorację
4. ABY OSIĄGNĄĆ POWYŻSZE MOŻECIE UPORZĄDKOWAĆ KSIĄŻKI NA:
regałach
w koszykach
na półkach naściennych lub stojących na ziemi
5. WSZYSTKIE POZOSTAŁE KSIĄŻKI PODZIELCIE NA TRZY KATEGORIE:
dziecko lub jeszcze nie czytało i na pewno jeszcze je kiedyś przeczyta – do schowania na później
dziecko wyrosło już z tych książek – do oddania młodszym lub sprzedania
dziecko nie lubi i nie czyta – do oddania lub sprzedania
Niepotrzebne książki i czasopisma jest to siedlisko zastoju energetycznego z uwagi na nieaktualne informacje. Trzeba się ich jak najszybciej pozbyć, a na ich miejsce znaleźć, takie które będą Was wspólnie inspirowały, dawały radość i rozwijały! Do dzieła! Teraz Wy uporządkujcie Wasze kolekcje książkowe!
Po więcej kreatywnych pomysłów na książkowe półki zapraszam do grupy: KREATYWNE DZIECKO – POMYSŁY I INSPIRACJE DLA RODZICÓW
Autorka artykułu: Małgorzata Małecka – Tomala
Bibliografia:
Książka: Feng Shui dom wnętrze, Lillian Too, wyd. Świat Książki
Artykuł: Gdzie trzymać książki dla dzieci od Nebule – https://www.nebule.pl/trzymac-ksiazki-dla-dzieci/